Wstęp
Tylko prawidłowe pobranie krwi na bibułę pozwala na poprawne wykonanie badania przesiewowego. Wszystkie wykonywane testy (z wyjątkiem SMA) są testami ilościowymi, czyli w badanej próbce krwi oznaczana jest ilość szukanej substancji. Ilość ta jest następnie przeliczana na stężenie za pomocą wzorców kalibracyjnych. Aby przeliczenie było prawidłowe to zarówno wzorce kalibracyjne jak i próbki badane muszą mieć jednakową objętość krwi.
Z drugiej strony, prawidłowe wykonanie badania w laboratorium może nie pozwolić na wykrycie chorego dziecka jeśli krew została pobrana od niewłaściwego noworodka, np. z powodu zamiany bibuł bez wpisanych danych osobowych noworodka.
Stąd pobieranie krwi (czyli nasączanie krwią bibuły do pobrań) musi przebiegać w jednakowych, standardowych warunkach. Aby zachować jednakowe warunki należy więc przestrzegać odpowiedniej kolejności działań i stosować się do rekomendowanych procedur.
Materiały drukowane
Na oddział położniczy powinny być dostarczone z regionalnego ośrodka badań przesiewowych:
Uwaga! Etykiety wykonane są z papieru termicznego więc nie powinny być narażone na bezpośrednie, silne światło (słoneczne lub sztuczne). Również alkohol rozlany na etykiecie powoduje zmianę zabarwienia etykiet.
Uwaga! Bibuły do pobrań należy chronić przed wilgocią i zabrudzeniem.
Etykiety samoprzylepne
Etykiety z kodem paskowym przysyłane są zwinięte w rolkach o liczbie sztuk zależnej od liczby porodów w oddziale. Na etykietach wydrukowany jest niepowtarzalny kod w postaci kodu paskowego (typu CODE39) i zwykłego tekstu.
Materiały medyczne
Do pobrania wymagane są następujące materiały i sprzęty:
Przygotowanie bibuły
Uwaga! W przypadku uszkodzenia etykiety (np. przez zalanie) etykietę należy wyrzucić i koniecznie poinformować ośrodek regionalny o fakcie zniszczenia etykiety podając kod z etykiety i datę, np. dołączając kartkę z taką informacją do najbliższej przesyłki z bibułami.
Dane osobowe
Uwaga! Podczas wpisywania danych staramy się nie dotykać pól przeznaczonych na próbki krwi.
Uwaga! Jeśli umrze noworodek, którego dane wpisano na bibułę, to taką bibułę również wysyłamy do ośrodka regionalnego ale bez pobierania krwi (chyba że lekarz zleci pobranie krwi po zgonie noworodka) i z adnotacją „Zgon”.
Zgoda na badania molekularne
Bezpośrednio przed pobraniem krwi, matka noworodka powinna mieć możliwość podpisania na bibule zgody na badania genetyczne wykonywane w trakcie badań przesiewowych. Zgoda powinna być świadoma, tzn. matka powinna przeczytać ulotkę o badaniach przesiewowych i ewentualne wątpliwości wyjaśnić z lekarzem.
Zgoda na badania genetyczne wymagana jest aby wykonać badanie mutacji genu CFTR, które jest wykonywane w przypadku podejrzenia mukowiscydozy (wysokiego wyniku w teście enzymatycznym IRT).
Zgoda na badania genetyczne wymagana jest również aby wykonać badanie wykrywające rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Obecnie badanie to wykonywane jest metodą PCR, czyli szukana jest obecność genów SMA1 i SMA2 w próbce krwi.
W przypadku braku podpisu na bibule lub świadomej odmowy badań genetycznych na bibule wykonywane są tylko badania w kierunku chorób które nie korzystają z metod genetyki molekularnej.
Przygotowanie stopy do nakłucia
Stopa powinna być ogrzana i uchwycona w sposób zapewniający naprężenie stopy i jej unieruchomienie.
Dezynfekcja
Stopa powinna być zdezynfekowana i osuszona.
Obszar nakłucia
Optymalny obszar do nakłucia zaznaczony jest na zdjęciu obok (kolor zielony): okolice pięty, z boku stopy.
Nakłucie
Zalecaną metodą nakłucia jest użycie jednorazowego nakłuwacza.
Pierwsza kropla krwi
Po pojawieniu sie pierwszej kropli krwi - usuwamy ją.
Wyjątkowo
W sytuacji gdy stan dziecka jest ciężki i pobierana jest krew na inne badania wykonywane w szpitalu, dopuszczalne jest pobranie bezpośrednio z wkłucia dożylnego przez przyłożenie bibuły do wenflonu lub igły (bez pośrednictwa probówki, bez stosowania antykoagulantów).
Przesączanie bibuły krwią
Do stopy zawsze przykładamy bezpośrednio tylną stronę bibuły.
Nie wolno używać kapilar hematokrytowych.
Czas przesączania
Krew nasączamy tak długo aż przesączy się na stronę przednią bibuły i wypełni całkowicie zaznaczony krążek. Na przesączenie jednego krążka potrzeba około 50μL (50 mikrolitrów).
Nie należy przesączać krwi raz z jednej, raz z drugiej strony i nakładać kilku warstw, ponieważ może to zaburzyć wyniki badań.
Liczba krążków z krwią
Opatrunek stopy
Po pobraniu krwi zabezpieczamy stopę noworodka opatrunkiem.
Suszenie bibuły z krwią
Bibułę suszymy w położeniu pionowym, w miejscu bez bezpośredniego światła słonecznego i z dala od źródeł ciepła.
Bibuła w temperaturze pokojowej schnie około 2 godzin.
Pakowanie bibuł
Po całkowitym wyschnięciu bibuł, bibuły pakujemy do kopert z adresem ośrodka do którego je wysyłamy.
Bibuł nie zawijamy w folię ani nie pakujemy w torebki foliowe.
Przesyłanie bibuł
W szpitalach w których koperty są odbierane przez firmę kurierską, koperty pakujemy do kopert firmowych.
W pozostałych szpitalach, koperty wysyłamy pocztą lub innym transportem.
Kontrola przesyłek
Koperty wysyłamy możliwie jak najszybciej i jak najczęściej, bez przetrzymywania np. w administracji szpitala.
Ośrodek monitoruje częstość przesyłania i łączenie bibuł w przesyłkach.
Wycinanie krążków krwi do badań
Przedstawione poniżej zdjęcia dokumentują prawdziwe bibuły pobrane w sposób nieprawidłowy. Na zdjęciach widoczne sa otwory powstałe po wycięciu krążków bibuły do badań - z próbek krwi wycina się od jednego do czterech krążków bibuły (zależnie od testu) o średnicy 3.5mm. Do badań używane są nawet tak nieprawidłowo pobrane próbki krwi, gdyż w części chorób stężenie może być na tyle wysokie, że pozwoli wykryć chorobę. Dodatkowo do rodziców wysyłana jest czysta bibuła z prośbą o ponowne pobranie krwi.
Brak prawidłowego przesączenia krwią
Brak prawidłowego przesączenia krwią
Nałożenie kilku warstw krwi i brak przesączenia
Bibuła zalana nieznaną cieczą
Pobranie ze skrzepem krwi
Rozwarstwienie (złe suszenie?)
Instytut Matki i Dziecka
ul. Kasprzaka 17a
01-211 Warszawa
tel. 22-32-77-161
Mgr Ewa Głąb-Jabłońska
Zakład Badań Przesiewowych i Diagnostyki Metabolicznej
Instytut Matki i Dziecka
Zdjęcia: Marcin Szulżycki, Ewa Głąb-Jabłońska